40, 90 Engelli Üzerinden Araç Nasıl Alınır? Şartlar

0

Engelliler sıfır alacakları araçlar için KDV ve ÖTV indirimlerinden faydalanabilmektedirler. En az %40 engelli raporuna sahip iseniz şartlara makul sıfır araç alımı yapabilirsiniz. %90 üzerinden engelli bir yakınına sahip iseniz de yine KDV ve ÖTV indirimli olarak sıfır yerli ve yabancı araç alımı yapabilirsiniz. En az 2 varan indirimler ile araç almak isteyen engelli ve özürlü yakınları özellik ile yıl sonlarında araçlarda uygulanan kampanyaları kaçırmayın derim.

40, 90 Engelli Üzerinden Araç Nasıl Alınır? Şartlar

Engelli Araç Alım Şartları 2020 

Araç alımlarında bu şartlar rapordaki orana göre değişmektedir. Vergi üstünlükleri ile %32’ye varan indirimler ile sıfır araç alacakların bu şartlara kesinlikle riayet etmesi gereklidir. Şartlar Resmi Gazete Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından yayımlanan tebligata göre %40 engelli ve %90 olarak engelli raporuna sahipler için 2 biçimde bulunmaktadır. Talep edilen bu şartlarda ortak maddeler şunlardır;

  • Aracı alacak olan vatandaşın 18 yaşından büyük olması,
  • Sıfır olarak araç satın alınması,
  • Alınacak olan sıfır aracın en az 5 yıl boyunca satılmaması,
  • Tam teşekküllü hastaneden engelli raporuna sahip olması,

1.6 motor üzerinde sıfır araç satın almıyor olması aranan ortak şartlardır. Engelli raporunuz ister ve %90 üzeri olsun ister ise %40 ve %90 üzeri olsun bu ortak şartlara makul biri olmanız ve alım sağlamanız gereklidir.

%40 Engelli Araç Alım Şartları Nedir?

Yukarıda ana şartlarda belirtmiş olduğumuz gibi ÖTV ve KDV indirimden faydalanarak indirimli araç alacak engelliler de aranan şartlar 2 kısıma ayrılmaktadır. Bunlar tamamıyla engelli vatandaşın engelli raporundaki orana göre belirlenmektedir. Şayet en az %40 ve en çok da %89 oranında bir engelli raporuna sahip iseniz, biraz önce belirtmiş olduğumuz ana engelli alım şartları 2020 da bulunan maddeler şu şartları da eklemeniz gerekiyor.

  • Sıfır alınacak olan aracın kesinlikle engelli vatandaşın üzerine yapılması,
  • Engelli sürücünün H sürücü belgesine sahip olması. (Ehliyetinde özel tertibatlı engelli aracı kullana bilir ibaresinin yer alması),
  • Engelli aracının engelli vatandaşın engelli durumuna göre özel olarak tasarım edilmesi,
  • Kesinlik ile özel olarak tertibat edilmiş olan engelli aracın diğer bir şahsa sürmek amaçlı şeklinde dahi vermemesi,
  • %40 engelli kişinin uzuv kaybının olması gerekir.
  • %40 ile %89 arasında engelli olan vatandaşlar için engelli ÖTV %26.3 uygulanır iken KDV ise %15.24 olarak uygulanmaktadır.  

%90 Üzeri Engelli Sıfır Araç Alma Şartları Nedir?

%90 ve üzerin engelli için şartlar biraz daha farklıdır. Bu arada eğer %90 ve üzeri engelli bir yakına sahip iseniz sıfır araç alırken bu alınacak olan aracı kendi üzerinize alabilirsiniz. İster anneniz isterse babanız yada herhangi bir 3 kuşak akrabanız olsun bu imkânlardan faydalanabilirsiniz. Kanun sizi engelli yakını şoförü olarak tanıyacağı için hem ÖTV hem de KDV indirimden faydalanarak sıfır araç satın alabilirsiniz. Üstelik %90 ve üzeri için ÖTV indirimi çok ancak çok daha çoktur. Buna göre ya da üstü bir engelli üzerinden alacağınız sıfır araç için %0 olarak ÖTV ödersiniz. KDV indirimi ise yine %40 ile 89 arası engelli raporlu ile aynı olup %15.24 civarlarındadır.

%90 Ve Üzerinde Engelli Raporluları İçin Şartlar Nelerdir?

%90 ve üzerinde engelli raporuna sahip olduğunu gösteren sağlık raporu. Ağır engelli teşkil ettiği için herhangi bir sürücü belgesi istenilmez. Mutlaka araç satım prosedürleri sırasında aracı engelli yerine kim satın alacak ise trafik tescilde belirtilmesi, aracı engelli yerine satın alacak kişinin ehliyetli olması ve vasi belirlenmesi istenilmektedir.

Engelli Araç Alımı Hesaplama 2020 Yılında Nasıl Yapılır?

Engelli sıfır araç alımları için hesaplama prosedürü aslında son derece kolaydır. Yalnız bu hesaplama prosedürünü yaparken dikkat etmeniz gereken yine engelli raporunun oranıdır. Daha önce de belirmiş olduğum gibi ve üzeri için yapılan KDV ve ÖTV indirimi %40 ile 89 arası için yapılan ile aynı değildir. Dolayısı ile sıfır araç alımı için engellilere yapılacak olan fiyat indirimi 2 kısıma ayrılmaktadır. ÖTV miktarı hesaplama yapılır iken bir de göz önünde bulundurmanız gereken aracın kesinlikle 1.6 motora sahip olması gibi fiyatıdır. Türkiye’de sıfır araçlarda ÖTV hesaplama prosedürü bu iki özellik göz önüne alınarak yapılmaktadır.  

Bu Konuyu Okuyanlar Şunları da Beğendi:

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.