Banka Hesap İşletim Ücretleri 2020 Tüm Detaylar

0

Hesap işletim ücreti; bankaların vadesiz hesap açtıran müşterilerinden; aylık, üç aylık, altı aylık ya da yıllık periyotlarla tahsil ettiği ücrettir. 

Bu ücret, bankalar tarafından kullanım bedeli olarak alındığı gibi, operasyonel hizmetler ve diğer giderlere karşılık şeklinde de alınabilir. Hesap işletim ücreti, vadesiz hesapta para olması halinde müşterinin hesabından kendiliğinden kesilir.

Banka Hesap İşletim Ücretleri 2020

Hesap İşletim Ücreti Almayan Bankalar

Faizsiz finans modeliyle çalışan katılım bankaları, genellikle hesap işletim ücreti almaz. Katılım bankalarının yanı sıra, yeni nesil dijital bankalar da müşterilerinden hesap işletim ücreti tahsil etmiyor. Vadesiz hesap müşterilerinden hesap işletim ücreti almayan bankalar şu şekilde sıralanabilir;

En Para, Türkiye Finans Katılım Bankası, QNB Finans Bank, Albaraka Türk Katılım Bankası, Cepte TEB, Kuveyt Türk Katılım Bankası, TEB, Yapı Kredi Nuvo, Yapı Kredi Bankası 

Hangi Hesaplardan Hesap İşletim Ücreti Alınmaz?

Vadesiz mevduat hesaplarının bazılarının hesap işlem ücreti talep edilmemektedir. Bunlara  Örnek vermek gerekirse; 

Bankaların maaş müşterilerinin vadesiz hesapları, bazı bankalar için öğrenci olan, 25 yaşında ve daha ufak müşterilere ait olan hesaplar, vadesiz altın hesapları, otomatik fatura ödeme talimatı verilen hesaplar, ticari hesaplarını düzenli olarak kullanılan müşterilerin vadesiz hesapları, yeniden yapılandırılmış problemli kredilerin ödeme hesapları ve birikimli mevduat sahibi ve derli toplu ödemelerini yapan müşterilerin vadesiz TL-USD-EURO hesaplarıdır.

Hesap İşletim Ücreti İade Edilir mi?

Yapılan açıklamalara göre; tahsil edilen hesap işletim ücretinin iadesi için tüketicilerin ilk önce ücreti tahsil eden bankalardan iade isteğinde bulunması gerekir. Ücretin iade edilmemesi halinde hesap işletim ücreti tahsil edildiğini gösteren dekont ile uyuşmazlık konusunun değeri dikkate alınarak, valilik ve kaymakamlıklarda bulunan Tüketici Hakem Heyetlerine müracaat dilekçesi ile şahsen ya da avukat vasıtasıyla müracaat yapılabilir. Ayrıca E-devlet üzerinden de Tüketici Hakem Heyetlerine müracaat yapmak mümkün olabilir. 

Maaş hesabı olarak açılan vadesiz hesaptan, hesap işletim ücreti alındığı belirlenirse; banka müşteri hizmetleri ile görüşülerek ücretin geri ödenmesi sağlanabilir. Hesabından hesap işletim ücreti tahsil edildiğini fark eden öğrenciler de, öğrenci belgesi ile bankalarına müracaat ederek bu ücretin iadesini talep edebilirler. Mevduat hesabında enflasyon koruması ile ilgili ayrıntılı bilgi için enflasyon korumalı mevduat hesabı nedir sayfamızı ziyaret edin.

Hesap İşletim Ücreti Ödememek İçin Ne Yapılabilir?

Maaş hesabı ya da öğrenci hesabı olmayan hesaplardan bazen hesap işletim ücreti alınmaz. Bankadan bankaya parametrelik gösteren bazı hizmetlerin kullanımı halinde hesap işletim ücreti tahsil edilmiyor. Hesap işletim ücreti ödememek için kredi kartı veya birkaç fatura için otomatik ödeme talimatı vermek, hesabın mevcut olduğu bankada sigorta poliçesi yaptırılması ya da bireysel emeklilik sistemine üye olunması, bankaların özel kredilerinin veya bankacılık kartlarının aktif olarak kullanılması gibi yöntemler de tercih edilebilmektedir.

Bu Konuyu Okuyanlar Şunları da Beğendi

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.