E-Devlet Üzerinden Kredi Notu Sorgulama Nasıl Yapılır ?

0

Bankalardan kredi kullanmak için kredi notu sorgulama işlemlerini yapmanız olmazsa olmaz bir durumdur. Kredi çekme talebi oluşturmadan önce e-devlet üzerinden kredi notu sorgulama işlemini basit bir şekilde yapmanız mümkün… Daha önceleri bu işlem için bankalara ve aracı kurumlara belirli ödemeler yapmanız gerekirdi. Fakat e-devlet hizmet ağını bir hayli genişletmektedir. Hayatı kolaylaştırma noktasında vatandaşının ihtiyaçlarına çok hızlı cevap vermektedir. Son yıllarda yaygınlaşan kredi notu sorgulama işlemine de el atmış bulunuyor.

Kredi Notu Nedir ?

Bilmeyenler için özellikle bu konuyu biraz ele almakta fayda var. Kredi notu, bireylerin bankalardaki tüm geçmiş işlemlerinin toplamını gösteren bir karnesidir. Yani kişi bankacılık alanında yapmış olduğu tüm olumlu ve olumsuz faaliyetlerinin son 5 yılını gösteren rapor, kişinin kredi notunu gösterir. Örneğin; bankadan çekmiş olduğunuz herhangi bir krediyi düzenli ve zamanında ödemeniz durumunda kredi notunuz yükselir, tam tersi zamanında ödemeler yapmamış iseniz bu durumda kredi notunuz sürekli düşüşe doğru ivme alacaktır.

Kredi Notu Puan Çizelgesi

Kredi Notu Sorgulama ve Puan Cetveli

Yukarıdaki tabloda gayet açık ve net bir açıklama mevcut. Genelde kredi notu düşüklere kredi çıkarmı diye merak edenler vardır. Bu sorunun cevabını konu içerisinde vermeye çalışacağız. Dilerseniz risk gruplarını biraz detaylandıralım.

Kredi Notu Orta Riskli Ne Demektir ?

risk raporu sorgulama işlemi yaptıktan sonra hemen rehavete kapılmayın. Sorgulama işleminden sonra puan durumunuz Orta riskli düzeyinde ise bu kredi kullanma olasılığınız oldukça düşük demektir. Fakat bu düşük puanın sebebi olumsuz bankacılık geçmişiniz değilse, endişe etmenize gerek yok. Çünkü bireyler bankalarda işlemler yapmaması durumunda kredi notu oluşmaz. Yani aktif bir banka müşterisi değilseniz ve daha önce bankalarda kredi yada kredili ürünler kullanmadıysanız, bu durumda bankalarda kredi notunuz oluşmaz. Düşük limitli bir kredi kartı bile almış değilseniz kredi notunuz düşük görünecektir. Örneğin; Bir esnaftan alış veriş yapıyorsunuz. Fakat hiç veresiye alış veriş yapmadınız. Bu durumda esnaf sizin borcunuza sadık olup olmadığınızı bilemez. Aynı durum kredi notunuzda da geçerlidir. Orta risk grubunda iseniz maalesef kredi kullanmanız zorlaşacaktır. Yukarıda da bahsettiğimiz üzere, eğer olumsuz bankacılık geçmişiniz yok ise, çalıştığınız iş yerinizden gelir belgesi alarak dilediğiniz bankaya gidip başvuru denemesi yapabilirsiniz. Yüzde 50 oranında şansınız olduğunu söyleyebiliriz.

Kredi Notu Az Riskli Ne Demektir ?

Kredi risk notu sorgulama işlemi yaptıktan sonra ” Az Riskli ” grupta yer alıyorsanız ve yukarıda belirttiğimiz bankacılık alanında olumsuz geçmişiniz yoksa kredi çekebilme olasılığınız oldukça yüksektir. Genelde bankalarda gelir belgesi istenmesi zaruri bir durumdur. İş yerinizden gelirinizi gösteren bir belge almanız durumunda kredi başvurunuzun olumlu sonuçlanacağını tahmin ediyoruz.

Kredi Notu iyi & Çok iyi Ne Demektir ?

Bu statüde olan tüm bireyler rahatlıkla kredi kullanabilir ve ihtiyaçlarını karşılayabilir. Çünkü kredi notu öğrenme işleminde bu gruplara denk gelenler, statü açısından en yüksek puana sahip kişilerdir. Bankacılık geçmişleri oldukça temiz ve güvenilir tüketici olduklarını gösterir.

E-Devlet Üzerinden Kredi Notu Sorgulama

En başta findeks.com olmak üzere. Son yıllarda neredeyse tüm bankalarda ve iletişim operatörlerinde kredi risk notu sorgulama işlemi, ücreti mukabilinde vatandaşlara sunuluyordu. Fakat E-Devlet kapısı gerekli yazılımları ve şartları yerine getirerek vatandaşlarına ayrıntılı bir rapor sunmaya başlamıştır. Bu durumda vatandaşlar istedikleri zaman E-Devlet üzerinden risk raporu sorgulama işlemini rahatlıkla yapabilirler.

  • E-devlet sistemine T.C kimlik numaranız ve Şifreniz ile giriş yapınız.
  • Eğer Şifreniz yoksa ya da unuttuysanız PTT’den 2 TL’ ye temin edebilirsiniz.
  • Giriş yapıktan sonra açılan ana sayfa arama çubuğunu göreceksiniz. Arama bölümüne RİSK RAPORU yazarak aramayı başlatın.
E-Devlet Kredi Notu Sorgulama
  • Yukarıdaki resimde görüldüğü üzere Türkiye Bankalar Birliği’nden alınan Risk Merkezi Raporu Başvuru alanı bulunmaktadır. Bu bağlantıya tıkladıktan sonra karşınıza kredi notu başvuru ekranı çıkacaktır. Yeni başvuru sekmesine tıklayınız.
Kredi Notu Sorgulama
  • Yukarıdaki sayfada ”Yeni Başvuru” sekmesine tıklayın. Unutmayın ki bu işlemi ayda sadece 1 kez yapabilirsiniz. Yeni Başvuru sekmesine tıkladıktan sonra aşağıdaki gibi bir sayfa çıkacaktır karşınıza.
E-Devlet Üzerinden Kredi Notu Sorgulama
  • Yeni Başvuru sekmesine tıkladıktan sonra yukarıdaki gibi bir alan çıkacaktır. Burada yapmanız gereken şey Rapor türünü işaretleyip Devam Et butonunu tıklamak.
Kredi Notu Sorgulama
  • Başvuru bilgileri bu kısımda yer alacaktır. Kredi Notu bilgileriniz sms ile tarafınıza gönderilecektir. Bu bağlamda cep telefonu numaranızın e-devlet sisteminde güncel olması oldukça önem arz etmektedir. Eğer numaranız güncel değilse doğrulanmış iletişim seçenekleri alanından cep telefonu numaranızı değiştirebilirsiniz. Bilgilerin doğru olması durumunda doğrudan Başvur butununa tıklayarak işlemlerinizi devam ettirebilirsiniz. .
  • Başvur botununa tıkladıktan sonra şifreniz gelecektir. Bu aşamadan sonra şifrenizi kullanarak risk raporunuza ulaşabileceksiniz.
E-Devlet Risk Raporu ve Kredi Notu Sorgulama sms Sonucu
  • Burada başvuru numaranız ve raporu açmak için şifreniz size gönderilecektir. Sistem üzerinden rapor sonucuna ulaşmak için bu şifreyi girmeniz gerekiyor. 
E-Devlet Kredi Notu Sorgulama
  • E-devlet sayfasında T.C. kimlik numarası ve başvuru numarası doldurulmuş olarak gelen bir kısım açılacak. Bu aşamadan sonra daha önce sms ile telefonunuza gelen şifreyi boş alana yazmanız gerekiyor. Şifre bölümünün alt kısmına ise doğrulama kodunu girmeniz gerekmektedir. Sistem size doğrulama kodunu gönderecektir. O kodu girdikten sonra Rapor Görüntüle sekmesine tıklayarak Risk Raporunuzu ve kredi notunuzu görüntüleyebilirsiniz. Raporu görüntüle butonuna tıkladıktan sonra; Sizden tekrar şifre isteyecektir. Sms ile gelen şifreyi girdikten sonra risk raporunuzu görüntülemeye başlayabilirsiniz.

Yapamayanlar için kısa bir video ile bu işlemi görüntülü şekilde nasıl yapılacağını göstermek için alt kısımda rastgele bir youtube videosu ekledik. Dilerseniz videoyu izleyerek bu işlemi daha hızlı kolay gerçekleştirebilirsiniz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.