EFT Ne Zaman Hesaba Geçer? Düşer? 2020

0

Türkiye’de para aktarımı yaparken en fazla tercih edilen teknik EFT‘dir. Peki EFT saatlerinin 2020 yılına geldiğimizde nasıl olduğunu ve bankaların güncel EFT gönderme saatlerinin kaçta başlayıp, kaçta bittiğini sizlere gösteren güncel bilgileri Aşağıda yazımızın devamında sıraladık. Aklımıza gelen tüm bankaların güncel EFT gönderim saatleri aşağıda yer almaktadır.

EFT Ne Zaman Hesaba Geçer? Düşer? 2020

EFT Saatleri 

Bir bankadan farklı bir bankaya para aktarımı yapacaksanız bunu EFT ile yapmanız gereklidir. Örnek vermek gerekirse İş Bankası’ndan Halkbank’a TL cinsinden  para aktarımı işlemlerinde EFT kullanılır.

EFT ile para yollama işlemi yaptığınızda, öncelikli olarak bankanın EFT’’yi onaylaması gerekir.Daha sonra bu işlem Merkez Bankası’nın sistemine  iletilerek onay verilmesi beklenir.Merkez Bankası’nın ilgili işlemi inceleyerek onay vermesinin ardından para karşı hesaba geçer ve EFT işlemi tamamlanmış olur.

Bazı sistemsel sorunlar veya aşırı yoğunluk durumlarında mesai saatleri içerisinde yapılan EFT gönderim süreleri yarım saate uzayabilmektedir. Ayrıca EFT yalnızca bankaların açık olduğu mesai saatlerinde yapılabilir ve her banka için EFT gönderim saati farklılık göstermiştir.

Para aktarımı yapacağınız bankanın EFT gönderim saatlerini öğrenmek için ilgili bankaların şubelerinden, internet sitelerinden, müşteri hizmetlerinden veya internet üzerinde kısa bir araştırma yaparak Hangi bankanın hangi saat aralığında işlemlerine izin verdiğini ve aynı gün paranın diğer hesaba geçmesi için hangi saat aralığında işlem yapmanız gerektiği hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz. 

Havale Saatleri

Eğer para yollayacağınız karşı hesabın bankasıyla sizin bankanız aynı ise para aktarımı işlemine havale denilmektedir. Havale işlemlerinde herhangi bir zaman kısıtlaması olmaksızın 7 gün 24 saat yapabilirsiniz. Havale yaptıktan sonra genelde anında karşı hesaba para gönderilmektedir.

EFT Nasıl Yapılır?

Bir şahsa para yollayacaksanız bunu EFT ya da havale ile yapabilirsiniz. EFT yapmak için bankanızın internet bankacılığı, mobil bankacılık, ATM, müşteri hizmetleri ya da banka şubesini kullanabilmeniz mümkün. Günümüzde İdeal komisyon ile EFT işlemi mobil şube ve internet şubesindedir.

Yakın zamanda bankalar tarafından alınan ortak karar ile EFT işlem ücretleri  daha uygun seviyelere çekilmiştir. EFT yapmak için ilk önce internet bankacılığı şifrenizin olması gereklidir.

Eğer internet bankacılığı şifreniz bulunmuyorsa bankanızın web sitesine giriş yaparak çevrimiçi müşteri kaydı yapmanız gereklidir. Kart bilgileriniz ve şahsi bilgilerinizle internet şubesi şifresini alabilirsiniz. Şifreyi aldıktan sonra bu adımları takip ediniz:

İnternet ya da mobil şubeye giriş yapınız. Para aktarımı sayfasına geliniz. Para göndermek istediğiniz kişinin İBAN, isim soyisim ve göndermek istediğiniz miktarı ilgili bölümlere girin. Onayla dedikten sonra işlemi denetlerek paranızı yollayabilirsiniz.

Siz de bu yazımızda bulunan güncel verilere göz atarak bütün bankaların EFT saatleri 2020 bilgilerini öğrenebilir ve bu saatler içerisinde para aktarımı yapabilirsiniz. Bankaların kapalı olduğu günlerde, haftasonu günlerinde ve resmi tatil olan günlerde EFT işlemi yapılamaz.

Bu Konuyu Okuyanlar Şunları da Okudu:

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.