Emekli Olunca Yüksek Maaş Almanın 8 Önemli Yolları

0

Kadın ve erkek bütün çalışanların en büyük hayali şüphesiz ki emekli olmaktır. SGK pirim ödemenizi tamamlayıp bir de yaşınız geldiğinde iyi bir emekli maaş alarak kalan yaşantınızı idam ettirmek için bazı önemli ölçütlere çok dikkat etmelisiniz. Emekli olunca yüksem maaş almak isteyenler sizlere tavsiye edeceğimiz 8 önemli nedene dikkat ederseniz ekonomik anlamda rahat bir yaşantı sürdürebilirsiniz. 

Emekli Olunca Yüksek Maaş Almanın 8 Önemli Yolları

Emekli Olunca Yüksek Maaş Almanın Yolları Nedir?

Emekli olunca yüksek maaş almanın yollarından birçok kişi yanlış bilgiye sahiptir. Bunların en başta ise uzun yıllar çalışıp, prim gün sayısını doldurmanız durumunda halen prim ödemesinin yapılması gelmektedir. Bunun aksine bu durum ise özellik ile asgari ücretli çalışanlar yada biraz üzerinde maaş alanların prim günlerini doldurmaları durumunda çalışmaya devam etmeleri emekli maaşlarının düşmesine yol açacaktır. Emekli olunca yüksek maaş almanın burada en önemli olanı ne uzun süre çalışmak nede fazla prim ödemesi yapmaktır. Yüksek emekli maaş almak için en önemli olan kurallardan ilki çalışma hayatında iken yüksek pirim ödemesinin yapılmasının sağlanmasıdır.

Emekli Olunca Ne Kadar Maaş Alabilirim?

Emekli olunca yüksek maaş almanın 8 yoluna geçmeden önce sıklık ile çalışanlar tarafından sorulara değinmek istiyoruz. Eminiz ki bu soruların bir çoğunu sizlerde yanıtları ile beraber aramaktasınız. İşte, çalışanlar tarafından sıklık ile emekli maaşının yükselmesi için sorulan o sorular:

Emeklilik zamanı gelse bile yüksek emekli maaşı ala bilmek için çalışmaya devam etmeli miyim ?

Aktif olarak çalışırken emekli maaşının yüksek tutmanın yolları nelerdir ?

Emekli olduktan sonra çalışmaya devam etsem, acaba emekli maaşım düşer mi ?

Özellik ile bu merak edilen 3 problemin cevabını sizler için vereceğiz.

Yüksek Emekli Maaşı Alabilmek İçin Çalışma Hayatındaki Son 3,5 Yıl Oldukça Önemli

Bilindiği gibi emekli olabilmeniz için 3 kuralı sağlamanız gereklidir. Bunlardan biri prim gün sayınızı doldurmak, bir diğeri yaşınızı doldurmak bir tanesi de belli bir süre çalışıyor olmanızdır. Bu 3 kural da yaş ve prim günlerindeki süre sigorta başlangıç tarihine göre değişmektedir. Özellik ile 1999 yılı sonrasında ise değişen konun ile emekli olmak için ödeme prim gün ve yaş sınırları ciddi olarak değişmiştir. 1999 öncesinde aranan çalışma süresi kalmış fakat istenilen diğer 2 ölçüt ciddi bir biçimde artmıştır. Tabloda sizinde göreceğiniz gibi emekli olabilmek için sigorta başlangıç tarihine göre yaş ve doldurmanız gereken pirim gün sayıları mevcuttur. Kadın ve erkekler için oluşturan bu tabloda yüksek maaşlı emekli olmak için son 3,5 yıldaki pirim ödemenizin miktarı oldukça önemlidir.

Emekli Olduktan Sonra Çalışırsam Maaşım Düşüyor Mu?

Şimdi merak edilen diğer bir problemin cevabını vermek istiyoruz. Emeklilik için gün ve prim ödemeniz dolduğu halde çalışmaya devam ederseniz alacağınız emekli maaşı düşer mi? Bu problemin ne yanıtı özellik ile asgari ücret yada biraz üzerinden maaş sahipler için evettir. Nedeni ise emekli olduktan sonra aylık bağlanma oranları düştükçe direk bunun emekli maaşınıza yansıyacağı için düşmesidir. Ne kadar bir düşüz olur ise derseniz bu aya göre 1 ile 3 TL olacak belirlenmektedir. Yani; 12 ay için en çok 36 TL en az ise 12 TL bir düşüş olacaktır.

Ama bu asgari ücretin 3 ya da 4 katı kadar maaş alanlar için ise böyle değildir. En az 8.000 ya da 9.000 TL gibi net bir maaşa sahip olanların emekli maaşları ise çalıştıkça artmaktadır. Bunda ise maaş kadar aslına bakılır ise ödenen pirimin tavan seviyesi de oldukça önemlidir. Yani 6.000 TL maaş alıp sigorta priminiz en alt kademeden yatar ise yine çalıştıkça emekli maaşınız düşecektir. Dolayısı ile çalıştıkça emekli maaşınızın düşmemesi için yüksek maaş alıp,  avandan sigorta pirim ödemenizin yapılması gereklidir.

Emekli Olunca Yüksek Maaş Almak İçin Bu 8 Uyarıya Dikkat Edin!

Yüksek emekli maaşı alabilmeleri için çalışanların dikkat etmesi gereken 8 uyarımızı yapıyoruz.

SSK üzerinden emekli olmak BAĞKUR üzerinden emekli olmaktan daha üstündür. Bu yüzden eğer seçeneğiniz var ise statünüzü SSK olarak değiştirmenizi tavsiye ederiz. 

SGK‘ya pirim ödemenizin yüksek olarak bildirilmesi en önemli faktördür.

Kadınlar için doğum erkekler için askerlik ve yurt dışı borçlanmaları sosyal güvenlik tavanı üzerinden ödeme yapılır ise emekli maaşları olumlu yönde etkilenir.

Birden çok yerde sigortalı olarak çalışmak emekli maaşınızı arttıracaktır.

Prime esas bildirimizi tavandan yapınız

Pirim ve ikramiye gibi ödemelerin prim esas kazancına eklendiğinden emin olun.

Emeklilikte son 3,5 yılda en azından tavan üzerinden pirim ödemesi bildirimi yapınız.

Maaşınızın yüksek olması emekli maaşınızın yüksek olması demek değildir. SGK pirim ödemenizin asgari ücret üzerinden gösterilmediğine dikkat ediniz.

Bu Konuyu Okuyanlar Şunları da Beğendi:

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.