Hayvancılık Yapmak İsteyenlere Devlet Destekli Kredi

0

Hayvancılık yapmak isteyenlere devlet oldukça fazla fırsat sunmaktadır. Devletin sunduğu bu fırsatlar özellikle köye dönüş projeleri kapsamında olmaktadır. Bu hayvancılık destekleri özellikle bazı alanlarda çok ciddi hibe fırsatları sunmaktadır. Özelikle KOSGEB bu alanda oldukça avantajlı fırsatlar sunmaktadır.

Öncelikle hayvancılık yapanların hangi kurumlardan devlet desteği alabileceklerini sıralayalım.

 • KOSGEB çiftçi desteği
 • Genç çiftçilere 30.000 lira hibe desteği.
 • Ziraat bankası 2020 yılının başlaması ile 100.000 liradan başlayan

Şimdi bu başlıkları ayrıntılı olarak inceleyelim ve siz hayvancılık yapmak isteyenlere elimizden gelen yardımı bizler de yapalım.

Hayvancılık Yapmak İsteyenlere Devlet Destekli Kredi

KOSGEB Hayvancılık Desteği

KOSGEB tarım ve hayvancılık ile uğraşan girişimcilere çiftçi desteği vermektedir. Hayvancılık ve tarım ile uğraşan çiftçilere KOSGEB faizsiz ve hibesiz kredi fırsatları sunuyor. Bazı şartları olan bu krediler geri ödemesiz olarak çiftçilerin hizmetine sunulmuştur. Şimdi bu çiftçi desteği hakkında ayrıntılı bilgilendirmemize geçelim.

KOSGEB Hayvancılık Desteği Hangi Kolları Kapsamaktadır?

KOSGEB hemen hemen her sektöre destek sağlamaktadır. Ancak özellikle de tarım ve hayvancılık ile uğraşan girişimci çiftçilere oldukça güzel fırsatlar yaratır. Gerekli şartların sağlanması durumunda KOSGEB bu girişimci çiftçilere kredi olacağı sağlar. KOSGEB oluşturmuş olduğu destek formu ile aşağıda sıralayacağımız sektörlerde faaliyet gösteren girişimcilerine kredi fırsatı sunuyor.

 • Tarım ve ormancılık makinelerinin imalatı
 • Canlı hayvanların, tarımsal ham maddenin, yarı mamul malların satışının, tekstil ham maddelerinin satışı ile ilgili aracılar
 • Canlı hayvanların toptan ticareti ve tarımsal ham maddeler
 • Tarımsal amaçlı makine ve ekipmanlar ile parça ve aksamların toptan ticareti
 • Tarımsal ekipman ve makinelerin kiralanması ve leasingi
 • Et ve kümes hayvanları etlerinden üretilen malların imalatı
 • Çiftlik hayvanı ve hazır yem imalatı
 • Canlı hayvan ve hayvan yemi toptan ticareti

Bu sektörlerden herhangi birinde faaliyet gösteren hayvancılık işi yapmak isteyenlere devlet destekli olan hibe ve kredileri kolaylıkla alabilirler. Peki KOSGEB çiftçi kredisi başvurusu nasıl yapılır?

KOSGEB Hayvancılık Desteği Başvurusu Nasıl Yapılır?

Yukarıda sıraladığımız sektörlerden herhangi birinde faaliyet gösterecek çiftçiler için KOSGEB faizsiz kredi ve hibe desteği sunmaktadır. Genç girişimcilere destek olmak amacıyla KOSGEB pek çok kredi imkânı sunmaktadır. Bu fırsattan yararlanmak isteyen girişimcilerin öncelikli olarak online eğitimlere katılması gerekmektedir.

İlk etapta uygulamalı girişimcilik eğitimini tamamlamaları şarttır. Bu eğitim için yapılacak başvurularda birebir başvuru yapmak şarttır. Size en yakın ilgili kurumlara giderek başvuru yapmanız oldukça kolaydır. Başvurusu kabul edilen ve eğitimini tamamlayan girişimci çiftçiler eğitimin sonunda bir proje hazırlayarak sunum yapmak durumundadırlar. Girişimcilik destek programındaki devlet destekli hibe fırsatlarından yararlanmak isteyen çiftçilerin çiftçilik kayıt sistemine mutlaka kayıt yaptırması gerekmektedir. Hemen başvurmak için buraya Tıklayınız.

Genç Çiftçilere 30.000 TL Hibe Desteği

Daha önce genç çiftçilere hibe olarak verilen 30 bin TL destek kredisi 2017 yılında da verilmeye başlanmıştır. Bu hibeye başvuru Nisan ayı itibarı ile başlayacak ve mayıs ayının sonlarına kadar devam edecektir. Bu desteğin başlama kararı 31 Mart 2017 tarihinde resmi olarak duyurulmuştur.

 Köye geri dönüş projesi mottosu ile verilecek olan hibe desteği fırsatlarından yararlanmak isteyenlerin başvuru işlemleri için https://gencciftci.tarim.gov.tr/Account/Login  Adresinden yapılacaktır ve nasıl yapacaklarını, başvurunun ne zaman olacağını ve hatta şartlarını yine bu site aracılığıyla öğrenilebilmektedir.

 Resmî gazetede yayımlanan bu projenin ayrıntılarını sizler için yazı dizimizde derledik. Bir önceki seneye göre değişiklik nüfusun 20.000 kişiden daha az yerleşim birimlerine öncelik tanınmasıdır. Ayrıca da yine daha önce 15.000 çiftçimize verilen destek bu yıl tam olarak 16.100 genç çiftçimize verilecektir…

Bu Konuyu Okuyanlar Şunları da Beğendi:

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.