İban Numarasından Şube Kodu Nasıl Bulunur?

0

Bu makalemizde ki bilgilerden faydalanarak IBAN numarası içerisinde şube kodunun nerede olduğunu öğrenebilir ve basit bir şekilde bulabilirsiniz. IBAN kelimesi, International Bank Account Number yani Uluslararası Banka Hesap Numarası  olarak adlandırılan bankacılık teriminin satması olup;  IBAN ve hesap numaraları arasında meydana gelmesi Muhtemelen karışıklıkları engellemek amacıyla kullanılmaktadır.  IBAN kullanarak hem hatalı işlemleri engelleyebilir hem de bu hatalar yüzünden meydana gelebilecek gecikmeleri ortadan kaldırmak mümkündür. 

İban Numarasından Şube Kodu Nasıl Bulunur

IBAN Nedir?

Tüm dünyada ortak bir şekilde kullanılan IBAN, sizin bankanızdaki varolan müşteri hesap numaranızın bir varyasyonu olarak tanımlanabilir. Banka tarafından, tarafınıza atanan hesap numarasıyla, global bir şekilde ödemeler gerçekleştiremez ve fon transferi, alımı yapamazsınız. Bu bankacılık işlemlerini yapabilmek için üretilmiş olan ve geride kalan yıllardan bu yana aktif bir şekilde ülkemizde kullanılan IBAN numarası bankalar arası para aktarımı işlemlerinde yapılan işlemlerin çok daha hızlı tekniklerle güvenli bir şekilde sağlanmasını gerçekleştirir.Global düzeyde bir banka hesap numarası görevini gören IBAN 2010’un başından bu yana aktif bir şekilde kullanılageliyor. Türkiye de IBAN sistemine ilk geçen ülkelerden biri ve dünya genelinde IBAN programını kullanan ülkelere hızlı para aktarımı yapabiliyor.

Her ülke, kendisine dair bir algoritma vasıtasıyla IBAN numarasını oluşturabiliyor. Bu algoritmalar, düzenler biçiminde ilerliyor. Örneğin, Türkiye’de ilk önce ülke koduyla IBAN numaraları başlatılırken, diğer ülkelerde bu durum farklı biçimlerde seyredebiliyor. Ancak temel olarak, verilmek istenen numaraların burada bulunması şartı mevcut.

İlk olarak Avrupa devletleri tarafından kullanılan ve oldukça yetenekli olan bu sistem, ülkemizde de başarı ile kullanılmaktadır. Avrupa ülkelerinin bankacılık işlemlerinde kullandığı IBAN sistemi 34 haneli bir koddan oluşmaktadır. Bu kod ülkemizde ise toplam 26 haneden oluşmaktadır. Bankalar tarafından müşterileri için verilen her bir IBAN numarası tekildir ve aynı kişinin çoğu hesabı için farklı farklı IBAN numaraları söz konusudur. Her bankanın iban numarası kendisine özeldir.

IBAN’dan Şube Kodu Bulma

IBAN numarası ile yapılan bankacılık işlemleri de bu nedenden dolayı birbirine karışmamaktadır. Her bankanın resmi internet sitelerinde ya da çeşitli internet sitelerinde hesap numarasından iban hesaplama yolları bulunmaktadır. Ülkemizde kullanılan tüm IBAN numaralarının ilk 2 kodu ülkemizin uluslararası piyasalardaki kodu olan “TR“ ile başlamaktadır. Fark grubunun peşinden gelen iki basamaktaki  rakamlar ise kontrol basamakları olarak adlandırılır.Kontrol basamaklarının ardından gelen 5 hane ise IBAN kodunun hangi bankaya ait olduğunu göstermektedir. Banka kodunun hemen sonrasında gelen ve genelde 0 olan rezerv alan ve onun da peşinden ise 16 haneli banka hesap numarası bulunur. Bu kodlama vasıtası ile IBAN numarası ortaya çıkar. Bu 16 numaranın ilk 4 numarası şube kodudur. Örnek vermek gerek görülürse; 1234567890005001 sayılı 16 haneli kodun ilk 4 numarası olan 1234 şube kodudur.

Verdiğimiz bilgilerden de görüldüğü gibi bir IBAN numarasının hangi ülke bankaya da hesaba ait olduğu bilgilerine IBAN numarası üzerinden ulaşmak mümkündür.

Yine aynı biçimde iban numarasından şube kodu bulma işi de yapılabilir. Bunun için yine bankaların veya ilgili internet sitelerin bu iş için oluşturulmuş servisleri kullanmak mümkün.

Bu Konuyu Okuyanlar Şunları da Beğendi:

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.