İnternet Vergi Dairesi Nasıl Giriş Yapılır?

0

Öncelikle internet vergi dairesi nedir? İnternet vergi dairesi nasıl kullanılır? Öncelikle internet vergi dairesi size ait bütün borçları sorgulayabileceğiniz bir platformdur. Bu internet vergi dairesinde üzerinizde yükümlülüğü bulunan borçları biçimlendirerek ödeme kolaylığına da kavuşabilirsiniz.  İnternet vergi dairesi gelir idaresi başkanlığı tarafından kurulmuştur. Ve yönetimi de vergi gelir idaresi başkanlığı tarafından sağlanır. Bu platform aynı zamanda mükelleflerin karşılaşması muhtemel sorunlarına en hızlı şekilde çözüm üretmeyi amaçlamaktadır.

İnternet Vergi Dairesi Nasıl Giriş Yapılır

İnternet Vergi Dairesi Nasıl Kullanılır?

İnternet vergi dairesi fiziksel olarak vergi dairelerine gitmenize engel olan akılcı bir uygulamadır. Özellikle de kovid-19 virüsü yüzünden karantina altında olduğumuz bu günlerde her işimizi evlerimizden hallediyoruz. Bu internet vergi dairesi kullanıma sunulduğu andan itibaren oldukça avantajlı bir uygulama olduğu herkes tarafından fark edilmiştir.

Peki bu yararlı platform nasıl kullanılmaktadır? Öncelikle bu platformda bir kaydınızın olması gerekir. Bu kayıt işlemi için ise tüzel ya da gerçek kişi olmanıza göre farklı yollardan geçmeniz gerekir. Bunları gerçekleştirdikten sonra intvrg.gib.gov.tr Adresine girerek, ihtiyaç duyduğunuz işlemleri, sahip olduğunuz T.C. kimlik numarası ve şifre ile girişinizi sağlayarak gerçekleştirirsiniz.

Nasıl Şifre Alınır?

  • İnternet vergi dairesine giriş yapabilmek için bir şifre edinmeniz gerekir. Öncelikle yukarda web sitesini verdiğimiz adrese girip gerekli formu doldurmanız lazımdır. Formu doldurduktan sonra da alt kısımda yer alan beyan metnini imzalamalısınız. Bu işlem bittikten sonra, formdan sorumlu kişi olarak belgeler ile birlikte vergi dairesine gidip başvuruda bulunmanız gerekir. Başvurunuz gerçekleştikten sonra İnternet Vergi Dairesi’ni kullanmaya başlayabilirsiniz.
  • Gerçek kişi olarak internet vergi dairesine başvuru yapacaksanız yine web siteye giriş yaparak gerekli formu doldurun ve imzalayın. Daha sonrasında ise vergi dairesine gidip başvuruda bulunun. Gidememe durumunuz halinde noterden vekaletname alarak başka birinin sizin yerinize bu işlemi yapmasını sağlayabilirsiniz.
  • Bu adımları doğru bir şekilde izlerseniz size bir zarf içinde kullanıcı adı ve şifre verilecektir. Bu şifre ile internet vergi dairesi üzerinden dilediğiniz işlemleri yapabilirsiniz.

Hangi İşlemleri Yapabiliriz?

  • Vergi Dairesi’ndeki kişiye ait kimlik bilgilerini alabilirsiniz.
  • 2000 yılında ve sonrasında yapılan işlemlerle ilgili tahsilat, tahakkuk, vadesi gelen ya da gelmeyen borç bilgilerine ulaşabilirsiniz.
  • Yurt dışı çıkış yasağı bilgilerine ulaşabilirsiniz.
  • İkmalen veya re ’sen tarh edilen vergilere ait bilgilerine ulaşabilirsiniz.
  • İşlenemeyen ödeme veya kayıtlarına ulaşabilirsiniz
  • Gümrük çıkış beyannameleri tescil numarası, gümrük idaresi, kapanma tarihi bilgilerine ulaşabilirsiniz.
  • Ödeme planlarını ve taksit ödemelerini sorgulama yapabilirsiniz.

Borç Ödeme İşlemleri

İnternet vergi dairesi üzerinden borç ödeme işlemlerinde yapılan işlemler kısmına tıklayarak borç ödeme işlemlerinizi sorgulamanız mümkün olur. Sizi yönlendirdiği ekranda T.C. kimlik numaranız, doğum tarihiniz, anne kızlık soyadı ve T.C. kimlik numarası gibi bilgileri yazarak giriş yaparsınız. İnternet Vergi Dairesi sayesinde yaptığınız online borç takipleriniz ile borç ödemelerinizi zamanında ve doğru şekilde yapmanız da basitleşir.

Bu Başlıklar da Dikkatinizi Çekebilir:

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.