İşsizlik Maaşı Hangi Gün Nereden Alınır? 2020

0

İşsizlik maaşı ne zaman yatırılacak sorusunun cevabı Haziran ayının yaklaşmasıyla beraber merak ediliyor. Sigortalı işsizlere yasada belirtilen şartları taşımaları durumunda işsiz kaldıkları dönem için belirli süre ve miktarda yapılan ödeme olan işsizlik maaşı alan binlerce vatandaş maaşların ödeneceği tarih ile ilgili araştırma yaparak tarihi öğrenmek istiyor. Peki, işsizlik maaşı ne zaman ödeniyor? İşsizlik maaşı ayın kaçında ve nereden alınır? İşte konu ile ilgili bilgiler.

İşsizlik Maaşı Hangi Gün Nereden Alınır? 2020

İşsizlik Ödeneğinden Yararlanma Koşulları

Kendi arzu ve eksikliği dışında işsiz kalmak, hizmet akdinin sona ermesinden önceki son 120 gün hizmet akdine tabi olmak, hizmet akdinin feshedilmesinden önceki son üç yıl içerisinde, en az 600 gün süre ile işsizlik sigortası primini ödemiş olmak, hizmet akdinin feshinden sonraki 30 gün içinde en yakın İŞKUR birimine şahsen veya elektronik ortamda başvurmak,

İşsizlik Ödeneğine Başvuru

Hizmet akdinin feshinden sonraki 30 gün içinde en yakın İŞKUR birimine başvurmak gereklidir. Başvuru, İŞKUR birimine şahsen gelerek ya da elektronik ortamda www.iskur.gov.tr adresinden yapılabilir. Mücbir nedenler dışında 30 gün içerisinde müracaatlmaması durumunda, müracaatda gecikilen süre, toplam hak sahipliği süresinden düşülmektedir.

İşsizlik ödeneğinin ödenebilmesi için sigortalı işsizin iş almaya hazır durumda olması gereklidir. İşsizlik ödeneği müracaatsu ile kişinin iş arayan kaydı yapılmakta ya da güncellenmektedir. Böylece sigortalı işsizin danışmanlık, işe yerleştirme ve mesleki eğitim hizmetlerini alması sağlanmaktadır. Dolayısıyla, vekâletname ile müracaat yapılması imkânı bulunmamaktadır.

İşsizlik Ödeneğine Hak Kazananlara Sunulan Hizmetler

İşsizlik Ödeneği, Yeni bir iş bulma, Genel Sağlık Sigortası Primleri, Meslek geliştirme, edindirme ve yetiştirme eğitimi

İşsizlik Ödeneğinin Süresi

Hizmet akdinin feshinden önceki son üç yıl içinde sigortalı olup; 600 gün işsizlik primi ödeyenlere 180 gün,  900 gün işsizlik primi ödeyenlere 240 gün ve 1080 gün  işsizlik primi ödeyenlere boyunca işsizlik ödeneği verilmektedir.

İşsizlik Ödeneği Miktarı

Günlük işsizlik ödeneği, Hesaplanırken sigortalı olan kişinin son 4 ay içerisinde prim esas kazançlarının hesaplanması ile bu miktarın günlük ortalama brüt kazancının %40’ı olarak hesaplanmaktadır. Bu biçimde hesaplanan işsizlik ödeneği miktarı, aylık asgari ücretin brüt tutarının %80’ini geçememektedir. İşsizlik ödeneği damga vergisi hariç herhangi bir vergi ve nettiye tabi tutulmaz.

İşsizlik Ödeneğinden Yapılan Kesintiler

İşsizlik ödeneklerinde sadece damga vergisi kesilebilir. Bunun dışında herhangi bir vergi ya da kesinti söz konusu olmamaktadır. İşsizlik ödeneği başkasına devredilemez ve sadece nafaka borçları için işsizlik üzerine haciz konulabilir.

İşsizlik Ödeneğinin Ödenmesi

İşsizlik ödeneği müracaatları izleyen ayın sonuna kadar sonuçlandırılır. İşsizlik ödeneği ödemeleri, her ayın beşinci günü işsizin bizzat kendisine ödenmektedir.Ödeme tarihinin değiştirilmesi konusunda sadece Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı’nın yetkisi bulunmaktadır.

Sigortalı işsizler, TC Kimlik Numaralı Nüfus Cüzdanı ile beraber herhangi bir PTTBank şubesine müracaat ederek işsizlik ödeneklerini alabilirler.

Bu Konuyu Okuyanlar Şunları da Beğendi:

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.