Kadın Girişimcilere Kosgeb Desteği … Başvuru Şartları

0

Ev hanımlarının, kadın girişimcilerin, çalışmak isteyen ama çalışamayan bayanların, iş dünyasında daha çok yer almaları ve hayalini kurdukları iş yerlerini açabilmeleri amacıyla, KOSGEB tarafından kadın girişimcilere pozitif ayrımcılık uygulanarak ve erkeklere oranla daha çok imkân tanınıyor.

KOSGEB kendi işyerini açmak isteyen, kendi işine sahip olmak isteyen kadın girişimciler için devlet desteği sağlamakta olan tek kurumdur. Bu pozitif ayrımcılık uygulamasındaki amaç,  kadın girişimcilerin ekonomiye kazandırılacak daha çok istihdam edilmesidir.

KOSGEB tarafından kadın girişimcilere sağlanan teşvik ve hibe kredilerinin alınabilmesi için öncelikle Kadın Girişimci Destek programından faydalanmak isteyen kişilerin,  bazı özelliklere sahip olmaları ve belirlenen şartları taşıyarak yerine getirmeleri istenmektedir. 

Kadın Girişimcilere Kosgeb Desteği … Başvuru Şartları

Kadın Girişimci Kredisi Nasıl Alınır?

İlk olarak, Kosgeb hibe kredilerden faydalanmak isteyenlere şart koyulan koşullar, kadın girişimciler içinde geçerlidir. Öncelikle Kosgeb hibe kredilerine müracaat ederek iş, yerinin açılışında gerekli olan ekipman, araç gereç ve demirbaş alımlarının karşılanmasını talep eden kadınların, Kosgeb kurumuna müracaatta bulunmaları şarttır.

Öncelikle işsiz olan kadınlar, İş- Kur tarafından müracaatlarını yapmakta, diğer çalışan ve memur olan kadınlar ise müracaatlarını Kosgeb İl Müdürlükleri’nden ve bağlı birimlerinden gerçekleştirebilmektedir. Başvuru sırasında ufak bir mülakata tabi tutularak müracaatları kabul edilen kadın girişimcilerin, alması zorunlu olan kurslara kayıtları yapılmaktadır.

Kosgeb kursları olarak bilinen uygulamanın toplum arasında bilinen asıl adı Kosgeb Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi’dir. Bu eğitim uygulamalarına katılmaları zorunludur.

Kosgeb Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi

Kosgeb kursları ücretsiz olup, tüm illerde Kosgeb tarafından yetki verilen üniversitelerde kurumlarda ve konferans salonlarında işletme alanında görev yapan öğretim görevlileri tarafından gereken eğitimler verilmektedir. Bu dersler sırasında hibeleri almak isteyen kadınlara, iş planı ve iş projesi oluşturma hakkında eğitim verilmektedir. 

Kursu başarı ile tamamlayan kadınlara girişimci sertifikası takdim edilmektedir. Kosgeb girişimcilik eğitimlerini başarı ile tamamlayan kadın girişimciler, artık Kosgeb hibe kredilerden faydalanmaya hak kazanabilir ve kendi iş yerini açabilir.

Masraflarını karşılamak için ise Girişimcilik Destek Programına müracaatta bulunabilir. 2020 yılında uygulamalı girişimcilik eğitimleri, uzaktan eğitim formatında elektronik ortamda çevrimiçi olarak yapılabiliyor. Tüm kadın girişimciler, eğitim sonrası bu sertifikaya sahip olduktan sonra, iş yerini açarak kadın girişimci destek programına müracaat edebilir.

Girişimcilik eğitimlerini başarı ile sonuçlandıran tüm kadınların, ön onay müracaatı yapmaları gereklidir. Geçtiğimiz yıllarda yapılan bir güncelleme ile iş yerini açmadan önce vatandaşın ön müracaat yapması gerekiyor. Bu müracaat sonucunda Kosgeb, ön onay veriyor ve onayı kabul görülen kadın girişimci iş yerini açabiliyor.

Kadın Girişimci Kredisi Başvuru Aşamaları

Kadın girişimcilerin açmış olduğu işyerlerinde, açılış için gerekli olan demirbaş, ihtiyaç duyulan ekipmanlar ve tüm araç gereçlerin giderlerine ait faturaların saklanarak, istenen belgeler ile Kosgeb’e ibraz edilmesi halinde yapılan bu ödemeler geri alınabilir. Bunun için tabi ki kadın girişimcilerin diğer girişimciler gibi bazı adımları sırayla tamamlamaları gerekmektedir.

Bu adımlar ise; öncelikle açtıkları iş yerlerinin sicil numaralarını kesinlikle Kosgeb veri tabanına kayıt ettirmeleri gereklidir. Sistemi kaydını yaptıran kadınlar, kayıt işleminin ardından Kosgeb Kobi beyannamesi ve konu bilgi dökümanın formlarını doldurmalıdır.

Girişimcilik eğitimi sırasında üretilmiş olan yönergelere uygun iş planı projesi hazırlanıp, projenin Kosgeb yetkililerine sunulması, ve onay alınmasının ardından, işyeri için yapılmış olan tüm giderlere ait faturaların, işyeri belgeleri ile birlikte hazırlanıp; sonra Kosgeb’e iletilmesi halinde, bütün harcamaların geri alınması için Kosgeb Kadın Girişimci Destek programından %30 indirimle, avantajlı bir şekilde hibe kredileri alınabilir.

Bu Konuyu Okuyanlar Şunları da Okudu

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.