KMH Faizi Nedir? Nasıl Hesaplanır?

0

KMH faizi, son zamanların en çok araştırılan başlıkları arasında öne çıkar. KMH yani açılımı Kredili Mevduat Hesabı açmayı düşünen vatandaşlar, konu hakkında bilgiler edinmeye çalışıyor. Kredili Mevduat Hesabı (KMH), her türlü kısa vadeli nakit ihtiyacını karşılaşmaya yönelik olarak geliştirilmiştir, vadeli hesapta yeterli para olmaması durumunda bankanın belirlediği limit dahilinde para çekme olanağı sağlanır. Peki, KMH faizi nedir, faiz hesaplaması nasıl yapılır? İşte, Kredili Mevduat Hesabı (KMH) hakkındaki yazı dizimize geçerek bütün bu sorulara tek tek yanıt verelim.

KMH Faizi Nedir? Nasıl Hesaplanır?

KMH Hakkında

İhtiyaç kredisinden farklı olarak limiti önceden belirlenmiş ve hesabınıza tanımlanmış olan bir nakit paranın adıdır. Bundan yararlanan vatandaşlar ise diledikleri zaman para çekme imkanına sahip olurlar. KMH kısaltması ile bilinen Kredili Mevduat Hesabı, basit olarak banka hesabı üzerinde tanımlı olan hazır kredi şeklidir. Tüketici Kredisi Sözleşmeleri Yönetmeliği’nde ise KMH’ın açılımı ve tanımı “Kredili mevduat hesabı sözleşmesi: Kredi verenin önceden tüketiciyle açıkça kararlaştırarak belirli bir limit dahilinde tüketicinin mevduat hesabında var olan aktiften fazlasını kullanmasına izin verdiği sözleşme.” Olarak tanımlanmaktadır.

KMH Faizi Nedir?

Kredili mevduat hesabı faizi valörlü bakiye şeklinde işlenir. Yani hesabınıza yatırılan valörlü bir iş günü sonrasında kabul edilir. Yani daha açık anlatmak gerekirse kredili mevduat hesabı kapsamında kullanılan krediye sadece kullanılan gün kadar faiz işletilir. Faiz tutarı günlük olarak hesaplanır ve ay sonunda kredili mevduat hesabının bağlı olduğu vadesiz hesaba tahakkuk eder.

Bu hesabın en büyük avantajı sadece kullandığınız gün kadar faiz işliyor olmasıdır. Bu yönü ile müşteriler tarafından oldukça fazla tercih edilen bir mevduat hesabıdır.

Faiz Hesaplaması Nasıl Yapılır?

KMH faiz hesaplaması hafta sonu ve resmî tatillerde dâhil günlük olarak yapılıyor. KMH’ın bağlı bulunduğu hesaba para girişi olduğunda ise otomatik olarak kullanılan KMH hesaptan düşüyor. KMH için hesaplanan faiz ise özel olarak bir tarih belirlenmedi ise bankaların çoğunluğunda her ayın son günü hesaba yansıyor. Buna ek olarak da KMH hesaptan çekilen para aynı gün içerisinde ödenmesi durumunda 1 günlük faiz işletilir. Bu da çok avantajlıdır.

Örneğin sizlerin cuma günü kredili mevduat hesabınızdan çektiğiniz tutarı aynı gün içerisinde yatırmanız durumunda, kullandığınız kredi tutarı için 3 günlük faiz işleyecektir. Çünkü faiz hesaplanırken kredili mevduat hesabınızdan kullandığınız paraya aynı gün faiz işlemeye başlar ancak yatırdığınız para bir iş günü valörlü olarak yani bir iş günü sonra dikkate alınmaktadır. Bundan dolayı da cuma günü çektiğiniz para için aynı gün faiz ödemeye başlayacaksınız ancak yatırdığınız para bir iş günü sonra yani pazartesi günü dikkate alınacağından 3 günlük faiz ödemek durumunda kalacaksınız.

Kredili mevduat hesabı bu yönleri ile oldukça çok tercih edilen ve rağbet gören bir hesap çeşididir.

Bu Konuyu Okuyanlar Şunları da Okudu:

Kredi Garanti Fonu Nedir? Tüm Detaylar

KOSGEB Kovid-19 Destek Paketleri Nelerdir?

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.