Kredi Borcu Ödenmezse Ne Olur?

0

Küçük ya da büyük ölçekli herhangi bir gereksinimimiz için paraya ihtiyaç duyduğumuzda karşımıza kredi seçeneği bir kurtarıcı yol olarak çıkar. Kredi ile alınan paranın zaman içine yayılarak tahsil edilişi maddi ihtiyacı olan ancak buna bütçesi o an için olmayan kimseler için kurtarıcı bir çözümdür.

Bu ihtiyacın tek seferde karşılanmasının ardından zaman içinde bankanın sizden bunu tahsil edişini karşılayamamanız durumunda neler yaşayabileceğiniz konusu borcunu ödeyemeyen hemen herkesin aklını kurcalar. Peki kredi borcunuzu ödememeniz durumunda ne olur? Bu konunun ana hatları “Tüketici Kredisi Sözleşmeleri Yönetmeliği” ile belirleniyor.

Kredi Borcu Ödenmezse Ne Olur?

İlk Adım Yasal Takip

Borcunuzu ödeyememeniz durumunda ilk olarak size belli bir süre tanınıyor. Bu süre normal şartlar altında doksan günlük bir süreye tekabül ederken günümüz şartlarında tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüs sebebi ile yaşanan pandemi sürecinde 180 güne çıkarılmıştır.

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu’nun aldığı bu yeni kararlar bütünü ile birlikte yeniden yapılandırılmış kredilerin geri ödeme koşullarında da kolaylıklar sağlanıyor. Bu özel durum sebebiyle kısıtlı olarak yapılan bu düzenlemeler haricinde ilk etapta dikkat edilmesi gereken bazı koşullar var.

Ard arda ödenmeyen iki borç taksidinin olması durumunda banka öncelikli olarak size otuz gün süre tanıyıp bu borcun tamamını talep edebiliyor. Bu süre normal şartlarda doksan gün olsa da art arda ödenmemiş iki borç taksidi dikkat edilmesi gereken önemli bir nokta olarak karşımıza çıkıyor.

Bankayla Anlaşma Sağlamak

Kredi borcu ödemelerinizde yaşanılan gecikme gibi aksamalar kredi notunuza olumsuz olarak yansıyor. Farklı ödeme şekillerinde anlaşmak daha zor olsa da bankaların çoğunlukla anlaşma yoluna gittiğini söylemek mümkün. Ancak daha kolay ve çözüm odaklı yol taksitleri kaçırmadan ya da borçları biriktirmeden önce banka ile iletişime geçerek. Bu şekilde vadenizi arttırarak ya da yeni bir ödeme planı oluşturarak sorunsuz ilerlemeniz mümkün.

Kefile Ne Zaman İşlem Başlatılır?

Kredi işlemlerinde kefil, kişinin sahip olduğu borcu ödeyememesi durumunda tüm borcu üstlenen ve ödemeyi kabul eden kişi anlamını taşır. Eğer art arda iki kredi borcu taksidinizi ödemezseniz size kefil olan kişi de durumdan haberdar edilir. Bunu takip eden otuz günlük süreçte de ödeme yapılmaz ise borçlu olan kişi başta olmak üzere kefili içinde yasal süreç başlatılır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.