Kredi Kullanırken Dosya Masrafı Neden Alınır?

0

Özellikle son dönemlerde he ülkemizde hem de dünyamızda pek çok ekonomik sıkıntılar yaşanmaktadır. Bu ekonomik sıkıntılar daha çok hem ülkemizi hem de dünyamızı etkisi altına alan kovid-19 virüsü nedeni ile oldu. Bu virüs yüzünden pek çok insan öldü ve çok uzun bir süre bütün dünyada geçerli olacak şekilde sokağa çıkma yasakları ilan edildi.

İnsanlar işlerine gidemediler ve doğal olarak pek çok kişi maaş alamadan ayarca evde cebinden yemek zorunda kaldı. Bu süreçte ciddi birikimi olmayan pek çok kişi kredi kullanma yoluna başvurdu. Kredi kullanarak kişisel ihtiyaçlarını gideren insanlar evlerinde daha çok vakit geçirecek ve araştırma yapacak zamana sahip oldu. Kredi çekme üzerine daha çok düşünen ve daha derin araştırmalar yapan insanlar özellikle kredi çekilirken neden dosya masrafı ödediğini merak etmeye ve araştırmaya başladı. Bu konu hakkında merakınızı dindirmek adına bir yazı dizisi hazırladık.  İşte o detaylar…

Kredi Kullanırken Dosya Masrafı Neden Alınır?

Kredi Tahsis Ücreti Nedir?

Kredi tahsis ücreti yani bilinen adı ile dosya masrafı bankaların kredi kullanan kişilerden masraf adı altında aldığı ek bir ücrettir. Dosya masrafı ücreti kredi tutarının binde beşinden daha fazla olamayacak şekilde düzenlenir. Aldığınız kredi ister bireysel bir kredi olsun ister kurumsal bir kredi olsun tüm kredi çeşitlerinde dosya masrafı ödemek zorunludur. Bu ücreti bankacılar daha çok kredi işlemleri sırasında kullanılan kâğıt kırtasiye evraklar ve iş gücü ücreti olarak keser.

Geri Alınması Mümkün Müdür?

Kredi tahsis ücretini yukarıda da belirttiğimiz şekilde çektiğiniz kredinin binde beşinden fazla olmayacak şekilde ödemiş olmanız gerekir. Şayet binde beşinden fazla bir kredi tahsis ücreti ödedi iseniz fazla ödediğiniz miktarın tekrar size ödenmesi mümkündür hatta ve hatta bu sizin yasal bir hakkınızdır.

Haksız Şart Nedir?

Şayet sözleşmenizde bulunan sizin lehinize olması gereken şartları sizin kötülüğünüze kullanırlarsa burada haksız şart durumu vardır ve 2014 Ekim yılından önce kredi sözleşmelerinde yer alan haksız şartlar bile dosya masrafı adı altında müşteriden tahsil edilen tutarlarda geri ödemeye sunulmuştur.

Kredi Tahsis Ücreti Ne Kadar?

Bütün bankalarda ve her kredi çeşidinde geçerli bir uygulama olan kredi tahsis ücreti yani bilinen adı ile dosya masrafının ortak bir kullanım tutarı yoktur. Üst sınır çekilen kredinin binde beşinden fazla olmaması olacağı için çekilecek olan kredinin miktarı çok önem taşır.

Kredi tahsis ücreti yerine bankalar dilerlerse müşterilerine sigorta ve diğer bankacılık işlemlerini de satabilir. Kaza sigortası hayat sigortası bireysel kredi kullanımında genellikle şarttır. Çünkü olası bir vefat durumunda kişinin hayat sigortası yok ise vasileri borcu ödemek zorunda kalır.

Nasıl Geri Tahsis Edilir?

Kredi tahsis ücretini yani dosya masrafınızı geri ödeme olarak almak için tüketici hakem heyetine başvurmanız gereklidir. Bu heyet inceleme başlatır ve genellikle müşterilerden fazla alınan kredi tahsis ücretlerini müşterilerine geri öderler. Ancak kesin olarak yüzde yüz bir şekilde her ödenen dosya masrafı geri ödeme alınacak  diye bir şey yoktur.

Bu Konuyu Okuyanlar Şunları da Beğendi:

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.