Kredi Notu Nasıl Öğrenilir?

0

Bankalarda yapacağınız işlemler için size özel olarak belirlenen ve bu işlemler için referans niteliği taşıyan nota kredi notu denir. Bankalarda yapmış kurmuş olduğunuz geçmiş ilişkilerin durumuna göre belirlenir. Bu notu yükseltmek ya da düşürmek yine kuracağınız ilişkilere bağlı olarak mümkündür.

Kredi Notu Nasıl Öğrenilir?

Kredi Notu Sorgulama Nasıl Yapılır?

Kredi notu sorgulamanın en bilinen yöntemi ücret karşılığında Findeks veya banka şubelerinden sorgulatma yapmaktır. 2019 yılında yapılan açıklama ile Türkiye Bankalar Birliği Risk Merkezi Raporu vatandaşlar erişimine e-Devlet üzerinden ücretsiz olarak sunulduğu belirtildi.

Bu raporda kredi notu yer almıyor ancak yapılan açıklamada belirtildiği üzere “kullanılan bireysel ve ticari nitelikli tüm kredi ve kredi kartı limitleri, vadelerine göre borç bilgileri ve ödenmemiş faiz bilgileri” gibi verilere erişmek mümkün.

E-Devlet Üzerinden Sorgulama Nasıl Yapılır?

Bu hizmet, kullanıcılara ayda bir kereye mahsus olmak üzere ücretsiz olarak sunuluyor. Bu rapora ulaşıp hizmetten faydalanmak için e-Devlet üzerinde farklı seçenekleri olan kimlik doğrulama işlemini gerçekleştirmek gerekiyor.

Bu doğrulamayı yapmanın ardından “Risk Merkezi Rapor Başvurusu” hizmetini seçerek ilk adım atılmış oluyor. Bu seçimin ardından ekranda “Kredi Limit ve Borç Bilgileri” ve “Çek Bilgileri” olarak iki seçenek çıkıyor. Talep ettiğiniz rapor hangisi ise onu seçerek devam etmelisiniz. Bu seçiminizin ardından talebiniz Türkiye Bankalar Birliği’ne iletiliyor.

Taleplerin yoğunluğuna bağlı olarak iki saat ila bir gün içerisinde raporunuz hazırlanıyor. Raporunuz hazır olduğunda buna dair bir bilgilendirme kısa mesajı alıyorsunuz. Bu kısa mesaj aracılığı ile size bir rapor şifresi veriyor. Bu şifre raporu indirmek için kullanacağınız şifre.

Bu kısa mesajın size iletilmesinin ardından yeniden e-Devlet sistemine giriş yaparak tekrar “Risk Merkezi Rapor Başvurusu” hizmetini seçmeniz gerekiyor. Bu seçimden sonra yönlendirildiğiniz Türkiye Bankalar Birliği doğrulama ekranında kısa mesaj ile size iletilmiş olan şifreyi kullanarak raporu görüntüleyebilirsiniz.

Eğer yukarıdaki anlattıklarımız ile bu işlemi gerçekleştiremiyor iseniz, bu konuyu tüm detayları ile resimli şekilde anlattığımız konumuzu okuyabilirsiniz. E-Devlet Üzerinden Kredi Notu Sorgulama Nasıl Yapılır ?

Türkiye Bankalar Birliği Risk Merkezi Raporu Hangi Bilgileri Barındırıyor?

Bu rapor aracılığı ile banka ve finansal kuruluş bazında olan mevcut borçlarınızı görüntüleyebilmeniz mümkün. Aynı zamanda yine bu kuruluşlar tarafından yasal takibe alınmış borç bilgilerine de ulaşılabiliyor. Kredi ve kredi kartı limitleri, ödenmemiş faiz ve komisyon bilgileri gibi verilere de ulaşmak bu raporla mümkün oluyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.