Kredi Notunuzu Nasıl Yükseltebilirsiniz?

0

Büyük ya da küçük çaplı pek çok ihtiyaç için bankalar üzerinden kredi alma gereksinimi duyabiliriz. Bu gereksinim sebebi ile bankaya kredi başvurusu yaptığımızda kimi zaman olumsuz yanıt alıp kredi alamayız.

Banka bunun gerekçesi olarak kredi notunun düşük oluşunu gösteriyor ise kredi notunun nasıl yükseltilebileceğine dair sorular kafamızda oluşmaya başlar. Düşen kredi notunu yükseltmek ve yüksek tutmak yapacağınız işlemler ve izleyeceğiniz doğru yollar ile mümkündür.

Kredi Notunuzu Nasıl Yükseltebilirsiniz?

Kredi Notu Yükseltme Yolları

Bankadan kredi alabilme olasılığınız için önemli bir kıstas olan kredi notunu yükseltmek kredi alma olasılığınızı arttıracaktır. Düşük olan kredi notunu yükseltmek için çeşitli yöntemler vardır. Bu yöntemleri kredi notunuz çokça düşmeden yapmanız tavsiye edilir. Ancak düşen kredi notunuzu yükseltmek için bu yollar her zaman iyi bir seçenek olabilir.

Eğer kredi notunuzun kaç olduğunu henüz bilmiyorsanız, ücretsiz bir şekilde E-Devlet Üzerinden Kredi Notu Sorgulama Nasıl Yapılır ? başlıklı yazımıza göz atabilirsiniz.

Düzenli Ödeme Yapmak

Eğer ödeme güçlüğü çekiyorsanız ve aksayan ödemeleriniz oluşmuşsa ilk olarak bunları halletmeniz gerekir. Ödemelerde yaşanan aksama, gecikme gibi olumsuzluklar kredi notunu düşürür. Kredi Kayıt Bürosu’nun açıklamaları ile sabit olan bir gerçek ödeme alışkanlıkları değerlendirmesinin notunuzun yüzde 35 gibi bir oranını oluşturduğudur. Bu nedenle ödemelerinizi son gününü geçirmeden yapmak kredi notunuzu yükselmek için geçerli olan bir yoldur. Ayrıca belirlenen asgari tutar yerine dönem borcunun tamamını ödemek de kredi notunuzu yükseltecektir.

Gelir Belgesiz Kredi Alabilir Miyim?

Borçları Yapılandırmak

Var olan plandaki ödemeleriniz bütçenize uymuyor ise bunları kendinize uygun olarak revize etmek iyi bir seçenek olacaktır. Borçlarınız bütçenize uymuyor ise düzenli ödeme yapmanız ve bu yolla kredi notunuzu yükseltmeniz mümkün olmayacaktır. Bu nedenle vadenizi uzatarak aylık ödemelerinizi azaltabilir ve bu şekilde düzenli ödeme yaparak kredi notunuzu yükseltebilirsiniz.

Kredi Kartı Kullanmak

Kredi notunuzu direkt olarak etkileyen banka işlemleri ile kredi notunuzu yükseltmeniz mümkündür. Market, akaryakıt veya giyim gibi sınırsız alanlarda yapacağınız alışverişlerinizde kredi kartı kullanmak kredi notunuzu doğrudan etkileyecektir. Alışverişlerinizde aktif olarak kullanacağınız kredi kartı sizin aktif bir kullanıcı olduğunuzu göstereceğinden kredi notunuzun artmasında rol oynayacaktır. Bununla beraber bu harcamaların (kredi kartının) ödemesini aktif ve düzenli yapmak da oldukça önem taşımaktadır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.