Kredi Sicili Nedir? Ve Kredi Sicili Hakkında Tüm Detaylar

0

Kredi sicili nedir ve nasıl hesaplanır? Bu soruları sizlere ayrıntılı olarak anlatmak için bu yazı dizimizi hazırladık. Kredi sicili kişinin kredi borcu ve kredi başvurusu geçmişini kaydeden ve silinmesi mümkün olmayan bir banka geçmişidir. Kredi sicilinde en ama en önemli şey kredi notudur. Kredi notu hakkında gereken her şeyi bilmeden kredi sicili hakkında bilgi sahibi olamazsınız.

 Öncelikle kredi notu nedir bununla başlayalım. Kredi notu sizlerin çektiğiniz kredileri geri ödemesini yaparken ödemelerde gecikme yapıp yapmadığınızı, kredi kartlarınızın ödemelerini geciktirip geciktirmediğinizi belirleyen 1 ile 1900 arasında bir puanlama sistemidir. Bu sistem sayesinde pek çok işinizi daha güvenli şekilde halledersiniz.

 Örneğin kredi çekmek istiyorsunuz ve ipotek gösterecek bir mülkünüz veya kefiliniz yok. Bu durumda kredi notunuzu baz alarak kredi başvurusu yapabilirsiniz. Hatta kredi notunuz iyi ise oldukça yüksek meblağlarda kredi çekmeniz mümkündür. Yani kredi notu sizlerin borcunuzu ödeme referansınızdır. Gelelim detaylara…

Kredi Sicili Nedir? Ve Kredi Sicili Hakkında Tüm Merak Edilenler

Kredi Notu Hesaplamanın Avantajları Nelerdir?

Kredi notu hesaplaması pek çok farklı alanda sizlerin işine yaramaktadır. Örneğin kiralamak istediğiniz bir taşınmaz mülk var. Ev sahibi adayınıza kredi notunuzu teslim ettiğiniz zaman sizler için oldukça iyi bir avantaj sağlayacaktır. Çünkü kredi notu yüksek birinin ödemeleri oldukça düzenli demektir. Bir nevi bu sizin ödeme garantinizdir. Kiranızı düzenli ödeyeceğiniz anlamına gelir.

Ayrıca sizin ev sahibi olduğunuz durumlarda da sizin için çok gerekli bir bilgi durumundadır. Kiraya vermek istediğiniz gayrimenkulünüze gelen kiracı adaylarından kredi notu hesaplamalarını istemeniz çok faydalı olacaktır. Özellikle de kredi notu 900’ün altında olan kişilere mülkünüzü kiraya vermemenizi öneriyoruz. Çünkü bu kişilerin ödemeleri oldukça düzensizdir ve bankalar da bu kişilere kredi vermekten kaçınırlar.

Kredi Notumuzun Yüksek Olması İçin Neler Yapmalıyız?

Kredi notumuzu yüksek tutmak hem bankalarla olan ilişkilerimizde hem de alım satım kiralama alanlarında bizlere fayda sağlayacak bir alandır. Kredi notumuzu yüksek tutmak için kısaca şunları yapmalıyız. Bildiğiniz gibi kredi notu her türlü finansal işlerinizde sizlerin ihtiyaç duyduğu ve oldukça gerekli olan bir uygulamadır. Öncelikle eğer kredi notunuzu yükseltmek istiyorsanız yapmanız gereken bazı uygulamalar vardır. Sizlere yazımızda bunlardan bahsedecek sorularınızın cevabını vereceğiz. Kredi notunuz pek çok alanda sizlerin karşısına çıkacaktır. O yüzden bu yazımızı dikkatli okumanızı tavsiye eder keyifli okumalar dileriz. İşte detaylar

  • Kredi ödemelerimizi tek bir kredide birleştirmeliyiz
  • Aylık ödemelerimizi düşürmek için kredimizin vadesini uzatabiliriz
  • Kredi kartı ve kredi ödemelerimizi tek bir gün bile aksatmamalıyız
  • Eğer maaş günümüz ile kredi ödeme günümüz çakışmıyorsa, o günleri tek bir günde toplamak oldukça faydalı olacaktır.

Kredi Notu Nasıl Hesaplanır?

Findeks sayfası üzerinden ücretsiz olarak hesaplama yapabilirsiniz. Kredi notunuzu hesaplamak için buraya Tıklayınız.

Bu Konuyu Okuyanlar Şunları da Beğendi:

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.