Masrafsız Kredi Veren Bankalar

0

Kredi işlemlerinizde krediniz hariç bankalar tarafından yasal olarak talep edilen ve yapacağınız bazı harcamalar bulunuyor. Genel olarak dosya masrafı adıyla bilinen bu harcamalar müşterilerin tercihlerini olumsuz yönde etkilediğinden bankalar dosya masrafsız kredi seçeneklerini de kredi almak isteyenlere sunuyor.

Masrafsız Kredi Veren Bankalar

Dosya Masrafı Nedir?

Finansal Tüketicilerden Alınacak Ücretlere İlişkin Yönetmelik çerçevesinde koşulları düzenlenen dosya masrafı, kullandırılan kredi anaparasının binde beşini geçemiyor. Yani 5.000 TL tutarında bir kredi çekmişseniz sizden alınabilecek dosya masrafı en fazla 25 TL olabiliyor. Aynı yönetmelikte ekspertiz, ipotek ve rehin işlemlerinde yalnızca üçüncü kişilere ödenen ücretlerin alınabileceği belirtiliyor. Daha önce bu konuda oldukça geniş bir yazı hazırlamıştık. Kredi Dosya Masrafı Nedir? balıklı yazımıza göz atabilirsiniz.

Dosya Masrafı Olmayan Bankalar

Kredi alacak olan kişiye, var olan banka kampanyalarına ya da bulunulan döneme göre değişiklik gösterebiliyor olsa da dosya masrafı ya da bir diğer adıyla tahsis ücreti almayan bankaları şu şekilde sıralayabiliriz: CEPTETEB, Enpara, QNB Finansbank, Halkbank, Ziraat Bankası.

Kredim İçin Hangisi Daha Avantajlı?

Kimi bankalarda alınmayan dosya masraflarının faiz oranlarına yansıtıldığını bilerek karar vermeniz gerekmektedir. Yalnızca masrafın olmayışına aldanıp yapacağınız tercihten zararlı çıkma olasılığınız da vardır. Bilinmesi gereken bir diğer husus da yalnızca dosya masrafı ve faiz oranına bakarak da karar vermenin doğru olmayacağıdır.

Bu durumda bakmanız gereken yasal olarak talep edilen tüm masrafların tamamının toplandığı maliyet oranıdır. Kıyaslamanızı daha doğru yapmanızı sağlayacak olan bu oranla sizin için en doğru ve avantajlı seçeneği bulabilirsiniz.

Kredi maliyet oranının amacı bu oran ile bankaların kıyaslanmasını sağlamak olduğundan dolayı aynı vade ve tutar hesabı bazında karşılaştırma yapıyorsanız, bu oranla yapacağınız kıyaslama sizi çoğunlukla doğru sonuca götürecektir.

Dosya Masrafsız İhtiyaç Kredisi

İhtiyaç kredisinin bir türü olan masrafsız ihtiyaç kredisi özellikle son dönemlerde ilgi görmektedir. Birçok bankanın müşterilerine sunabileceği bir seçenek olan bu kredi türünde faiz oranları da büyük önem arz etmektedir.

Bankaların dosya masrafı almamaları durumunda yüksek tutabilecekleri faiz oranları total olarak ödeyeceğiniz parayı arttırarak sizin için dezavantajlı olabiliyor. Bu nedenle kredi konusunda var olan tüm gider kalemlerini değerlendirerek tercih yapmak oldukça önemli.

Gelir Belgesiz kredi çekmek istiyorsanız Gelir Belgesiz Kredi Alabilir Miyim? başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.