Süt Parası Desteği Nedir? Nasıl Alınır?

0

Süt parası (emzirme ödeneği) kimlere verilir? Bütün anneler bu ödemeden faydalanabilir mi?  Emzirme ödeneği ne kadar? Nereye ve nasıl başvurmalıyım? Yeni doğum yapan annelere yapılan diğer yardımlar nelerdir? Gibi soruların yanıtlarına bu yazımızda ulaşabilirsiniz.

Süt Parası Desteği Nedir? Nasıl Alınır?

Emzirme Ödeneği Nedir?

Bu ödenek  İş Kanununda “emzirme ödeneği” olarak geçer. Sadece SGK’lı olarak çalışan anneler ile, SGK’lı olarak çalışan babaların çalışmayan eşlerine öadı verilir.

SGK’ya tabi çalışan anneler bu ödeneği alabilir. Bu kişilerin eşlerine (babalara) ilaveten ödeme yapılmaz. Babaların eşleri çalışmıyorsa şayet, babalara ödeme yapılır.

Emzirme Ödeneği Kimlere Verilir? Bütün Anneler Yararlanabilir Mi? 

Bütün anneler faydalanamaz. Bu ödeme yardımı yalnızca SGK’lı olarak çalışan annelere yada SGK’lı olarak çalışan babaların çalışmayan eşlerine yapılır. 

Emzirme Ödeneği Ne Kadar Ve Kaç Ay Ödenir?

2020 yılında süt parası 202 TL ödeniyor. Sadece 1 ay (tek sefere mahsus ödenmektedir. Süt parasını almaya hak kazandığınız andan itibaren 5 yıl içinde bu parayı bankalardan alabilmeniz mümkün olabilir.

Emzirme Ödeneği Almanın Şartları Nelerdir?

Bu ödemeyi yalnızca SGK’lı çalışanların alacağını yukarıyada dile getirmiştik. Anne SGK’lı ise bu para direkt olarak anneye yatmaktadır. Anne çalışmıyor ve baba SGK’lı ise 

Sgk’lı Kadınlar (Anneler) İçin Aranan Şartlar 

  • Doğum yapmış olmanız gerekmektedir. (Canlı doğum olacak)
  • SGK’lı olarak bir işyerinde çalışıyor olmanız yada çalışmış olmanız gerekmektedir.
  • Doğumdan önceki bir yıl içinde toplam 120 gün sigorta priminizin yatması gerekmektedir.
  • Kocanızın çalışıp çalışmaması bir şeyi değiştirmediği için, başvuruyu kendiniz yapmanız gerekmektedir. 

Sgk’lı Erkeklerde (Babalarda) Aranan Şartlar:

  • Eşinizin doğum yapması gerekmektedir.
  • SGK’li olmanız gerekmektedir.
  • Doğumdan önceki bir yıl içinde toplam 120 gün sigorta priminizin yatması gerekmektedir.
  • Eşinizin sigortalı olmaması gerekmektedir. Anne ve babanın ikisi de SGK’lı ise bu ödeme yalnızca anneye yapılır.
  • Emzirme Ödeneği Son Başvuru Tarihi Ne Zaman?
  • Bebeğinizin doğduğu tarihten itibaren 5 yıl içinde bu parayı almak için müracaat yapmanız şarttır. 

Emzirme Ödeneği Hangi Hesaba Yatacak?

SGK sistemi üzerinde tanımlı hesabınız varsa şayet o hesaba yatacaktır. Diğer durumda Ziraat Bankası’ndan ya da PTT’den kimliğinizi ibraz ederek paranızı alabilirsiniz. Ancak E-Devlet şifreniz ile SGK nın sayfasından bu ödeme için T.C. Ziraat Bankası, Vakıfbank, Halk Bankası, Akbank, Garanti Bankası, Yapı Kredi Bankası, Burgan Bank, Fibabanka, Şekerbank, Denizbank, Türk Ekonomi Bankası, şayet mevcutsa hesaplarınızdan birini tanımlayabilirsiniz. Bu durumda Ziraat Bankası’na gitmenize gerek kalmaz. Eğer ödemeyi Ziraat Bankası’na giderek bizzat almak istiyorsanız her ayın 8’i ile 14’ü arasında kimliğinizle beraber başvurmalısınız. 

Emzirme Ödeneğini Nasıl Alırız, Nereye Başvurmamız Gerekir?

Süt yardımı almaya hak kazanan 4A sigortalı annelerin ya da ebeveynlerin bilgileri doğumdan sonra SGK sistemine hastane tarafından girilmektedir. Bu sistem üzerinden herhangi bir talepte bulunulmaya gerek kalmadan üst kısımda açıkladığımız gibi süt parası Ziraat Bankası’na yatırılmaktadır. Ancak Farklı bir durum olduğunda bulunduğunuz yerdeki Sosyal İl Müdürlüğü’ne giderek, talep istekçesi, doğum raporu ve kimlik belgesi gibi sizden istenilen belgeleri sunmanız gereklidir.

Süt Parası Sorgulama

Yukarıda dile getirmiştik. Doğumlar artık Hastanelerde SGK kayıtlarına otomotik girilmektedir. Bu kayıtlar girildikten sonra da direk emzirme ödeneği müracaat süreci başlamaktadır. Dolayısı ile sizler için esasen emzirme ödeneği müracaat süreci yapılmış olabilir. Bunu en sağlıklı biçimde e-devlet şifreniz ile sorgulayabilirsiniz.

E-devlet şifrenizle sisteme giriş yaptıktan sonra arama motoruna SGK yazıp çıkan menüde Şahıs ödemesi sorgulama menüsüne girdiğinizde ilgili bölümü göreceksiniz. E-Devlet Emzirme Ödeneği Sorgulama Şafak üzerinden gereken işlemleri yapabilirsiniz. aile.gov.tr sitesi üzerinden müracaat alınmamaktadır. 

Emzirme Ödeneğini Kimler Alabilir?

Emzirme yardımını kimlerin alacağı ve Bu haktan kimlerin faydalanabileceği hususu, 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanununun 16. maddesinde düzenlenerek belirlenmiştir. Söz konusu bu mevzuat gereğince sigortalı olan anneler ile sigortalı olan babaların çalışmayan eşlerine emzirme yardımı verilir. 

Resmi Nikah Olmayan Eşler Emzirme Ödeneği Alabilir mi?

Sigortası bulunmayan fakat eşinin sigortası bulunan annelerin emzirme ödeneği almaya hak kazanması için, resmi nikah şartı vardır ve bebeğin doğduğu tarihten önce resmi nikah kıyılmış olması gereklidir.

Memurlar, 4b’ler, 45/A’lar, 4d İşçiler Ve Sürekli İşçiler (Kamu Personeli) Emzirme Ödeneği Alabilir Mi?

Memurlar : 657 Sayılı Devlet Memurları Kanununa tabi memurlar Emekli Sandığına tabidir. Bu ödemeyi netlikle alamaz.

4B’li ve 45A’li ve 4D’li Çalışanlar : Bu çalışanlar SGK’ya tabidir. Alabilir.

İşten Çıkmış Olan SGK’lıların Durumu?

Doğumun gerçekleştiği tarihte işten çıkmış yada çıkarılmış olanlar aşağıdaki şartları taşıması durumunda kuşkusuz emzirme ödeneği alabilir.

İşten çıkarılsanız, işten çıkarılma tarihten itibaren 300 gün içinde çocuğunuz doğduğu taktirde, doğum tarihinden önceki 15 ay içinde en az 120 gün prim yatırılmış olması şartı aranır.

Süt Parası Dışındaki Ödemeler

Süt parası, SGK Doğum Parası ve Doğum Yardımı birbirinden farklı ödemelerdir.

Süt yardımı (emzirme ödeneği) : Sosyal Güvenlik Kurumunun (SGK’nın yani) yine SGK’ya tabi çalışanlara sunmuş olduğu emzirme ödeneğidir.

SGK Doğum Parası İş Göremezlik Ödemesi : Bu ödeme ise yalnızca SGK’lı çalışan kadınlara doğumdan kaynaklı işe gitmediği dönemler için yapılan iş göremezlik ödemesidir. Alt başlıkta açıklama yapılacaktır. Sgk doğum parası ne kadar?

Doğum yardımı ise Aile Sosyal Güvenlik Bakanlığının tüm annelere vermiş olduğu bir sosyal yardımdır.

Bu Konuyu Okuyan Diğer Ziyaretçilerimiz Şunları da Okudu

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.