TOKİ Başvurusu Nasıl Yapılır? Başvuru Şartları

0

TOKİ devlet eli ile açılmış bir kurumdur ve dar ve orta gelir düzeyine sahip kişileri ev sahibi yapmayı amaçlar. TOKİ kelimesinin açılımı toplu konut İdaresi’dir. 1984 yılında sayın Turgut Özal tarafından kurdurulmuştur. O yılarda yaşanan ekonomik sıkıntılar yüzünden sadece 43.000 konut 18 yıl gibi uzun bir sürede yapılmıştı. Daha sonra gelişen ekonomi ve şatlar sayesinde TOKİ konutlarında büyük bir artış görülmüştür ve ülkemizde hemen hemen herkes TOKİ sayesinde ev sahibi olmuştur. Bu kadar faydalı bir uygulamadır. Peki nasıl başvuru yapılır? Hakkında bilinmesi gereken şeyler nelerdir? Bütün bu sorulara yanıt verdiğimiz bir yazı dizisi hazırladık. İşte o detaylar…

TOKİ Başvurusu Nasıl Yapılır?

TOKİ Başvuru Şartları Nelerdir?

1.Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak ilk ve en önemli şartıdır.
2. Ev almak istediğiniz il veya ilçede en az 1 sene oturmanız gerekir.
3. TOKİ’den daha önce konut almamış olmanız gerekir.
4. Üzerinize malvarlığı olmaması gerekir.
5. Son olarak aylık gelirin 2.600 Türk Lirası altında olması gerekir.

Avantajları Nelerdir?

TOKİ evleri hem merkezi konumlarda bulunan hem yüksek yerlere yapıldığı için güzel manzaralara sahip olan yerlerdir. Bu evler hem modern yapılardır hem de oldukça kolay ısınırlar. Kira öder gibi ev sahibi olmak hemen hemen herkesin hayalidir. Bu evler kura ile seçildiği için şanslı kişiler daha çabuk ev sahibi olabilirler. TOKİ başvuruları e devlet üzerinden de kolayca yapılmaktadır. Sizler de hemen başvurmak için buraya Tıklayınız.

Başvuru İçin Gerekli Belgeler Nelerdir?

  • Başvuru sahibi kişinin: Kimlik Fotokopisi gereklidir.
    Şehit Aileleri, Harp ve Vazife Malulleri ile Dul ve Yetimleri, kredi kullanım durumuna göre T.C. Emekli Sandığından alacakları “Hak Sahipliği Belgesi” gereklidir.
    Engelli vatandaşlarımız Engelli ve Yaşlı Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından verilen kimlik kartının fotokopisi veya tam teşekküllü bir devlet hastanesinden alınmış sağlık heyet raporunu (en az %40 engelli olduğuna dair) teslim etmelidirler.
    Emekli vatandaşlarımız, Sosyal Güvenlik Kurumundan alınan Emekli Kimlik Belgesini veya belgesi henüz çıkmadı ise emekli olduğunu gösteren belge veya yazıyı ibraz etmelidirler.

Kura Çekilişi Hakkında

Başvuru yapan aileler arasında şehit aileleri gazi yakınları varsa bu kişilere ayrı kontenjan ayrıldığını belirtmeliyiz. Yine aynı zamanda engelli vatandaşlarımıza da yüzde beşlik bir kısımdan kontenjan ayrılmaktadır.

Emekli kişilere ise yüzde 25 gibi bir kısımdan kontenjan ayrılacaktır. Bu kontenjan ayrımları yapılsa da belirtilmelidir ki kuralar tamamen objektif şekilde çekilir ve hiçbir kuşku bulunmaz. TOKİ dar gelirli kişiler için bu uygulaması ile çok güzel bir avantaj sağlamıştır. Ev sahibi olmak isteyen kişiler TOKİ kurumu sayesinde hem güzel ve sağlam hem de uygun fiyatlı evlere kolayca sahip olabilirler.

Bu Konuyu Okuyanlar Şunlarıda Okudu:

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.