Ziraat Bankası Çiftçilik Kredileri

0

Üreticilerin, zaman zaman su ve elektrik ödemelerini aksatması nedeniyle meydana gelen borçlar yüzünden,  su elektrik kullanımının yasal olarak engellenmesi, üretim aşamasında aksaklıklara yol açabiliyor.  Bu yüzden üretimin aksamaması ve üreticilerin biriken tarımsal elektrik ve sulama borçlarının makul sürelere yayılarak ödenmesi amacıyla Ziraat Bankası tarafından üreticilere özel çiftçi kredileri imdada yetişiyor.

Ziraat Bankası’nın tarafından sağlanan tarım kredisi ürünlerinde üreticilerin sulama ve elektrik giderlerini daha kolay karşıda ya bilmeleri için kredi kullandırımı yapılacak. Tarımsal faaliyetleri devam eden, kendi adına  su ve elektrik aboneliği bulunan üreticiler kredi ürünlerinden yararlanabiliyor.

Ziraat Bankası Çiftçilik Kredileri

Üreticiler Krediden Nasıl Faydalanacak?

Bu şartlara sahip olan üreticilerin, abonelik sahibi olduğu kurumdan ya da şirketten borç kapama tutarını belirten bir yazılı belge ile çalıştıkları Ziraat Bankası şubesine müracaat etmesi gerekiyor. Banka tarafından yapılacak olan gerekli çalışmaların ardından kredi limiti belirleniyor. Kredi limitinin belirlenmesinin ardından, ödeme  banka tarafından üretici yerine doğrudan ilgili kurum veya şirkete yapılarak birikmiş borçlar kapatılıyor.

Ziraat bankası Büyükbaş Hayvan Kredi Şartları Nedir?

Ziraat bankası, 2020 yılında büyükbaş hayvan kredisi için cari faiz oranını senelik olarak %10 olarak uygulamaya başlamıştır. Şartlara uyan tüm üreticiler, oldukça düşük oranlarda uygulanan yıllık faiz oranı ile devlet tarafından ciddi faiz indirimi desteği alıyor.

Ziraat Bankası ve Tarım İl Müdürlükleri tarafından sağlanan faiz indiriminde, kredi fırsatlarından faydalanarak  süt veya damızlık için büyükbaş hayvan alımı yapacak kişilerin bazı şartları sağlaması gerekmektedir. Banka ve İl Müdürlükleri tarafından aranan şartlar hayvanlara ve üreticiye göre 2 farklı şekle ayrılmaktadır.

Üreticilerden ve alınacak hayvanlardan aranan şartlar ise şu şekildedir; Devlet destekleri alınacak olan büyükbaş hayvanın mutlaka Türkiye’de kayıtlı olması gerekmektedir. Bunun dışında, büyükbaş hayvanın 36 Aydan büyük olmaması ve en fazla bir kez doğum yapmış olmalıdır veya bir kere gebe olmalıdır. 

Eğer büyükbaş hayvan için manda satın alımı tercih yapılacaksa; hayvanın 48 aydan büyük olmaması ve bir kere doğum yapmış olması gerekmektedir. Alınacak büyükbaş hayvan cinsi, holstein siyah ve alaca, simenta, brownsiwis ya da  jersey olmalıdır. Bu şartların dışında hayvan alımı yapacak olan çiftçilerimiz için, Ziraat Bankası kredi vermek için KKB puanının yüksek olması, kefil istenmesi halinde;  eş onaylı ve SGK’lı en az 2 kefil, vergi borcu olmadığına dair vergi dairesinden alınan belge, Çiftçi Kayıt Sistemi belgesi, hayvan sahibi olanlar için hayvanların kulak küpe numaraları, hayvan sahibi olmayanlar için ipotek koyulabilecek seviyede değeri olan mal veya mülkler, banka sözleşme formunun doldurularak imzalanması da  de istenmektedir. 

Genç Çiftçi Kredisi

Genç Çiftçi kredisinde, devlet desteğinin haricinde Ziraat Bankası, genç çiftçilere mevcut işlerini büyütmeleri ve hayallerine daha kolay ulaşmaları için, ekstradan bu kredi desteğini sağlamaktadır. Bu kredi için üst limit, Devlet tarafından verilmekte olan hibe desteğinin 3 katı kadar olmaktadır.

Hayvancılık namına aldığınız bütün hibeleri kapsamaktadır. Örtü altı olarak adlandırılan kültür mantarcılığı, seracılık, sebze ve muz gibi yatırımlar için genç çiftçi kredisi kullanılabilir ama sera kurulumu sırasında su deposu hariç diğer bütün  materyallerin alımı, tarım arazisinin satın alınması,  traktör alımı ve kurulu halde olan sera ve benzeri işletmelerin satın alınması gibi durumları genç çiftçi kredisi kapsamamaktadır.

Bu Konuyu Okuyanlar Şunları da Beğendi:

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.