Ziraat Bankası Tarım Kredileri Detayları

0

Ziraat Bankası tarafından çiftçilerimiz için birçok tarım kredisi ürünü sunulmaktadır. Bu yazımızda, tarım kredilerinden birçoğunu bulabilirsiniz.

Ziraat Bankası Tarım Kredileri Detayları

Tarımsal Mekanizasyon Kredileri

Ziraat Bankası tarafından verilen krediler arasında yer alan tarımsal mekanizasyon kredisi, tarımsal mekanizasyon alımları için sağlanmaktadır. Tarım ve hayvancılık alanlarında faaliyet gösterecek olan üreticilerin tarım aletleri alması için makul faiz oranları ile krediler verilmektedir. 

Ziraat Bankası tarafından verilen bu krediler ile hasat malzemeleri, traktör, balya yapma makinesi, çayır biçme makinesi,  yem karma makinesi, silaj makinesi, suluk, yemlik, patoz makinesi, balık bulma cihazları gibi ekipmanlar alınabilir. Ziraat Bankası tarafından verilecek olan tarımsal mekanizasyon kredisi, bakanlar kurulu tarafından yapılacak olan açıklamalara göre tarımsal üretimde kullanılmak üzere alınacak olan bu krediler yalnızca sıfır değil aynı zamanda ikinci el ekipman alımlarında da kullandırılacaktır. Tarımsal mücadele amaçlı alınacak aletlerin haricinde zirai kredilendirme belgesi bulunan ekipmanları almak için de kredi imkanı sağlanacaktır. 

Traktör Kredisi 2020

Faizsiz traktör kredisi ürünü bulunmayan Ziraat Bankası’nda, buna rağmen traktör kredileri uygun faiz oranları ile sunulmaktadır. Bu kredilerden, hem sıfır traktör hem de ikinci el traktör alacak kişiler faydalanabilmektedir. Fakat satın alınacak ikinci el traktörlerde 8 yaş sınırı bulunmaktadır. Traktörün tarımsal kredilendirme belgesi olmalı ve işletme tarafından 3 yıllık bilanço sunulmalıdır. Alınacak olan traktörün kasko bedelinin yalnızca yüzde 75′i karşılanmaktadır. Bu krediler traktör kredisi olarak verilmeyip, diğer ekipman alımları için de geçerli olmaktadır. Krediyi aylık 3, 6 veya 12 aylık ödeme zamanları ile kullanabilmeniz mümkün.

Küçük Ekipman Kredisi

Resmi Gazete’ de yayınlanan Tarımsal Mekanizasyon Araçlarının Kredili Satışına Esas Deney ve Denetimler ile ilgili tebliğ kapsamında Zirai Kredilendirme belgesine sahip olan gerçek ve tüzel kişilere kredi verilecektir. Bu kredi de Bakanlar Kurulu kararları ile kullandırılmakta olup siz de ekipman alımlarınızda banka tarafından verilen bu kredilerden faydalanabilirsiniz.

Modern Basınçlı Sulama Kredileri

Sulama konusu ile ilgili da çiftçilerimize kredi imkânı sunulmaktadır. Mikro yağmurlama, damlama ve yağmurlama sistemleri için bu kredilerden faydalanabilirsiniz. Modern basınçlı sulama kredilerinin verilmesi için, Bakanlar Kurulu tarafından karar alınarak açıklanması gerekmektedir. Modern basınçlı sulama sistemlerinin kullanılması amacı ile elektrik teminatının sağlanması, derin kuyuların açılması, suyun doğal kaynağından kullanılacak olan tarlaya taşınması gibi prosedürler için kredi verilmektedir. Bu kredilerin vadeleri yine hasat zamanlarına göre belirlenmektedir. 

Bitkisel Üretim Kredileri

Bahçe, tarla, örtü altı tarım vb. konularda gerçek ve tüzel kişilere kredi verilmektedir. Kredi kullanabilmek için belirtilen üretim alanlarında faaliyet gösteriyor olmak gereklidir. Endüstri  bitkileri, baklagiller, tıbbi ve aromatik bitkiler, tarla sebzeciliği, meyve yetiştiriciliği, sera ve süs bitkileri yetiştiriciliği, yumrulu bitkiler, yağlı tohumlar gibi bitkileri üretiyor olmak gereklidir. Bu anlamda verilecek olan krediler işletme ve yatırım zamanlarına özel olarak tek tek verilmektedir. Bitkisel üretim kredilerinden yararlanarak üretiminizde gerek duyduğunuz finansmanı sağlayabilirsiniz.

Organik Ve İyi Tarım Kredileri

Çiftçilerimize her zaman finansman imkanı sunan Ziraat Bankası, 2020 yılında da organik tarım faaliyetlerinde bulunabilmeleri için çiftçilerimize finansman sağlamaktadır. Tarımsal üretimin yanı sıra bu ürünleri üreterek pazarlayan, ambalaj prosedürleri yapan gerçek ve tüzel kişiler kredilerden faydalanabilmektedir. Organik tarım konusu ile ilgili diğer kuruluşlar ile sözleşme yapmış olanlar da kredilerini alabilirler. Organik tarım kredileri yatırım ve işletme zamanlarınde tek tek kullandırılmaktadır.

2020 yılında Ziraat Bankası tarafından verilecek olan organik tarım kredileri yatırım ve işletme zamanlarında, yüzde 50 faiz indirimli olarak verilecektir.  Aynı kredi iyi tarım programları için de kullanılmakta olup, faiz indirimi oranları organik tarım ile aynı olmaktadır.

Arazi Alım Kredileri

Tarım arazisi satın almak isteyenler için makul vadeler ve faiz oranları ile Ziraat Bankası tarafından kredi imkânı sunulmaktadır. Gerçek ve tüzel kişiler, verilecek olan bu kredilerden faydalanabilir. Hisseli arazilerde hisse oranı kadar yapılacak olan alımlarda, bitişik arazilerde ve parsel olmayan arazi alımlarında bu krediden faydalanabilirsiniz. 

Çiftçi Kredilerine Başvuru İçin Gerekli Belgeler

Kredi karşılığında banka tarafından, nüfus cüzdanı, tarımsal işletme olduğunu kanıtlayan belgeler ve bu işletmeye ait gelir tablosu banka tarafından istenecektir.

Bu Konuyu Okuyanlar Şunları da Okudu:

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.